Malatya Altın Haber: Malatya’da Arguvan Türküleri Resitali Sunuldu

screen-shot-2016-11-07-at-11-48-06

Arguvan Müziği adlı Dinleti gerçekleştirilirken, Dr. Gani Pekşen, Erhan Yılmaz ve Şirin Üstün Arguvan Türkülerini icra ettiler.

Arguvan’dan ve Malatya’dan vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği salondaki koltukların dolmasına rağmen dinletiyi izlemek için merdiven boşluklarında bile onlarca kişi takip etti.

Arguvan Belediye Başkanı Mehmet Kızıldaş yaptığı açıklamada Arguvan’ın yetiştirdiği çok önemli değerlerin olduğunu ve bu isimlerin kendileri için çok değerli olduğunu ifade ederek, şunları söyledi: “Amacımız Arguvan kültürünün ne kadar hoşgörülü, geniş, engin olduğundan yola çıkarak, geçmişten bugüne kaynaklık eden, bu kültüre emek veren, bu kültürün doğmasından ve var olmasında emeği geçen ama bugün aramızda olmayan, çok sayıda kaybettiğimiz insanımızı yad etmektir. Onları anmak ama aynı zamanda bugün bu kültürün gelecek kuşaklara aktarılmasında bu kültüre elçilik eden çok değerli sanatçılarımız, akademisyenlerimiz ve yazarlarımıza Arguvan Belediyesi olarak sahip çıktığımızı, onlara birlikte yol yürümek istediğimizi, bu kültüre gerekli önemi ve değeri verdiğimizi, birlikte bu kültürün gelecek kuşaklara aktarılmasında çok şeyler yapabileceğimizi, birlikte yol yürüyeceğimizi göstermek adına böyle bir etkinliği düzenledik. Buraya kadar gelerek bu salonu doldurdunuz ve coşkunuz ile bizleri cesaret verdiğiniz için hepinize teşekkür ediyorum” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba ise dinleti öncesi yaptığı konuşmada “Türkiye her şeye rağmen barış içerisinde yaşamaya devam ediyor. Arguvan bu barışı en güzel şekilde gösteriyor. Narmikan’ın dan Eymir’ine Maman’dan Kızık’a kadar birlik içerisinde, barış içerisinde yaşıyor. Yanı başımızda Suriye’de Irak’ta mezhep kavgaları devam ediyor. İnsanlar kimi zaman etnik kimliğinden kimi zaman mezhebinden dolayı katlediliyor. Bu nedenle bir kez daha Türkiye’nin kıymetini bilmemiz gerekiyor” dedi.

Bir kez daha Laik, demokratik Cumhuriyet’in, bu Cumhuriyeti bizlere hediye eden Mustafa Kemal Atatürk’ün kıymetini herkesin bilmesi gerekiyor diye Ağbaba “Birileri eleştirse de,zaman zaman hakaret etse de bu ülkeyi kuran , Kürdü, Türk’ü, Alevisi-Sünnisi bir arada, barış içerisinde  yaşamamızı sağlayan Mustafa Kemal Atatürk’ü bir kez daha saygıyla anıyorum.” şeklinde konuştu

Bizler,  barışın, dostluğun ve kardeşliğin en yüce değer olduğuna inanan bir felsefeyle yetiştirildik. Yüzyıllardan beri savaşa karşı barışın, nefrete karşı hoşgörünün, düşmanlığa karşı kardeşliğin sesini yükseltiyoruz.  Bizler, ayıran değil birleştireniz, ötekileştiren değil sahipleneniz. Türkülerimiz gibi kardeşçe yaşıyoruz, yaşamaya devam edeceğiz. Bizim bu anlayışımızı anlamayanlar, türkülerin güzelliklerini kavramayanlar inatla toplumumuzu ayrıştırmak istiyorlar. diyerek sözlerine devam eden CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba “Son günlerde partimize yönelik sistemli saldırıları hepiniz görüyorsunuz. Genel Başkanımızı ve Cumhuriyet Halk Partilileri terörle ilişkilendirmek isteyen insan müsvettelerine geçit vermeyeceğiz. Aylarca terör örgütü ile pazarlık yapanlar, gizli görüşmelere imza atanlar şimdi bize laf söylüyorlar. Örgütlerimizle birlikte genel başkanımıza ve partimize yapılan saldırılara karşı dimdik ayakta duracağız” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Dr. Gani Pekşen, Erhan Yılmaz ve Şirin Üstün sahnede yerini alarak salonu dolduran türkü severlere Arguvan Müziği Dinletisinde unutulmaz bir gece yaşattı. Şair Ali Rıza Uğurlu ise İnsan adlı şiir okudu.

Malatya Altın Haber – 14 Haziran 2016

Orijinal Haber: http://www.malatyaaltinhaber.com/malatyada-arguvan-turkuleri-resitali-sunuldu/html