Yeni Posta: Şirin Üstün’ün Yeni Albümü „Habil ve Kabil“ Çıktı

screen-shot-2016-11-07-at-11-15-36

Uzun yıllardır müziğin içinde olan Şirin Üstün ’’Aşure – Habil İle Kabil „ adlı son albümü ile müzikseverlerle buluştu.
Anadolu ozanlarının eserlerinin ve kültürlerin harmanlandığı albümü Arda Müzik piyasaya sürdü.
Toplam 12 eserin içinde yer aldığı dördüncü albümü hakkında gazetemize konuşan Şirin Üstün şunları söyledi:

„Aşure, yaşadığımız coğrafyanın ve Anadolu’nun bahçesidir. Aşureye kültürler ve medeniyetler kendine özgü bir tat verirken, birlikte yaşadığımız toplumun da zenginliğini oluşturur. Aşure adlı albüm, yaşayan bütün halkların ortak adıdır. Her birinin ayrı rengi, lezzeti, kokusu örf ve âdeti var. Bu Anadolu coğrafyasında yaşayan insanlarıyla örtüşmektedir. Habil ile Kabil’in hikâyesi günümüz için büyük önem taşır. Çünkü ilk keder, ilk acı, ilk bağışlama günümüze kadar ulaşmıştır. Kötülüklerin, ölümlerin, kavgaların çözüm olmadığını anlamamız gerekirken, biz iyiyi güzeli, yaşadığımız topraklara huzur ve sevgiyle gelecek tohumu birlikte ekmeliyiz. Türküler, deyişler toplumu yönlendirecek şifa bulduğumuz yer olmalı.
Benim müzik yolculuğum, hayat yolculuğumla eşzamanlı olarak ilerledi. Bu albümle bir kadın duyarlılığı yakalamak ve topluma Anadolu’nun gizemli inanç dünyasını aktarmak istedim.
Kökleri binlerce yıla varan bir gelenek var, bir kültür var.Sistemin bu kültürü, geleneği
felsefeyi görmezden gelmeye, farklı  algılatmaya çalışma, yok sayma gibi bir derdi var.
Biz ne yapıyoruz, biz de kültür, sanat cephesindeki hatta buna siyaset de dahil mücadele bayrağımızı  elden bırakmadan bu çıtayı yükseltmeye çalışıyoruz.
Bu bilinçle varolan degerleri geleceğe taşımak bizim için sorumluluktur.

Bu albümü, Anadolu’daki yaşayan tüm halkların kültürel yönüyle, sazıyla, sözüyle, raksıyla, felsefesiyle inandığı gibi yaşayanlara,İbrahim’in bereketi ile dostluk sofrası açanlara, Zekeriya’nın dili ile “an beni anayım sizi” kavramını anlayanlara, yaşamdaki en büyük  sanatın insanın kendisi olabilmesi ve kalabilmesidir diyenlere armağan ediyorum.
Müziğin mutluluğunu, huzurunu hiçbir kaygı taşımadan paylaşan başta yönetmenim, arkadaşım
Levent Güneş ,Emirhan Kartal, Ayla Karacan, Haluk Coşkun, Engin Bilgi ve birikimlerinden faydalandığım Metin Bobaroğlu, İzzet Ers’e , ve müzikseverlerle ulaşmasını sağlayan Arda Müzik adına Baki Gövtepe’ye ve aşureye lezzet veren, emeği geçen nicelerine şükranlarımı sunarım.“
Albüm Davut Suları, Noksani, Malatyalı Sadık, Sıtkı Baba, Bolulu Aşık Dertli ,Zeynel Bakir Dede,17. yüzyıl Dedeoğlu,19.yüzyıl Kumru’ya ait olan eserlerin yanı sıra Habil & Kabil, Güzel dost, Gönül Havalanıp gel çekme ceza gibi anonim eserlerden oluşuyor.
STUTTGART – Temel IŞIK

Yeni Posta – 9 Eylül 2016

Orijinal Haber: http://www.yeniposta.de/sirin-uestuenuen-yeni-albuemue-habil-ve-kabil-cikti.html